5:47, 31 Maja 2020

Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

Pustkowie Witki położone jest pomiędzy nieuczęszczaną drogą Janków Zaleśny - Korytnica (od strony zachodniej), lasem roszkowskim ( od strony północnej ) , strugą wodną zwaną Kuroch i polami ugrzelskimi od południa.
    Średnia wysokość npm wynosi 155 m.
Przez pustkowie to prowadzi szosa asfaltowa Krotoszyn - Raszków przez Roszki.

 

 Las roszkowski na wysokości Witek. Widok od strony Drogosławia. 2002 rok

 Struga wodna tzw. rów kurochowski. W tle las roszkowski 2002 rok.

 Do drogi tej prowadzi wyjazd z gospodarstwa Kulasów oraz droga gminna stanowiąca wyjazd z gospodarstw Witków.
   Poprzedni gospodarze Pelagia i Jan Witkowie zapisali po połowie gospodarstwo Janowi i Marianowi Witkom, tym niemniej nadal trwa wspólne gospodarzenie na całości. Aktualnie gospodarzem i właścicielem gospodarstwa Kulasów jest Ignacy Kulas s. Ignacego, jeszcze kawaler.
Gospodarstwa mają bieżącą wodę doprowadzoną z pompowni w Baszynach, a także łączność telefoniczną.
Pomiędzy drogami wjazdowymi do tych gospodarstw postawiony jest przystanek autobusowy, szczególnie przydatny dla dzieci i młodzieży, oczekujących na dojazd do szkół.
Wszystkie pola zostały zmeliorowane w latach osiemdziesiątych, skutkiem czego zniknęły malownicze stawki zwanymi dawniej "dołami". Były one usytuowane na wszystkich polach i stanowiły zlewnię wód powierzchniowych, a przy okazji i siedliska żab, które letnimi nocami tak "koncertowały", że nieraz spędzały sen z oczu. Gdzie dzisiaj można usłyszeć ten grzechot? A wiosenne chrabąszcze? Ileż ich było, całe kupy. Jak majowym wieczorem zatrzęsło się drzewo, to spadały one całymi tabunami na ziemię, stanowiąc nie lada pokarm dla drobiu, szczególnie kur... No cóż czas i związana z nowoczesną uprawę chemia jak wkroczyła na pole zrobiły swoje...
Zniknęły też i łąki kulosowe pod lasem i na tzw. "kołku". Szczególnie malowniczo położona była łąka na "kołku", gdyż bezpośrednio do niej przylegał "dół".

W skład gospodarstwa Witków wchodzą pola na -dzisiaj zwanych- "Kokotach", a w rzeczywistości dawniej miejsce to zwano "Złotym Kokotem".
Czasy dzisiejsze, tzn. idealne drogi, środki transportu, telefony itp. sprawiły, iż nazwa pustkowie straciło rację bytu i powoli ulega zapomnieniu. A przecież nazwy te nadawały odpowiedniego kolorytu parafii jankowskiej, jak : Florek, Jakubek, Jasnepole, Jędrzejewskie, Klimek, Oręby, Majcher, Mazury, Nychy, Ruda, Ugrzele, Warszty, Witki, Złoty Kokot, Zmyślone.
Cóż bieg czasu robi swoje...

Informujemy, że strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności .